Poradenství při koupi lodě

 

Nákup starší lodi se dá přirovnat ke koupi ojetého vozidla. Avšak s tím rozdílem, že loď stojí několikanásobně víc, čemuž je úměrné i riziko. Zatímco u ojetého osobního automobilu vás mohou překvapit nečekané investice v řádech jednotek či desítek tisíc korun, u lodi se v případě nešťastného výběru může jednat i o řády statisíců. Skryté závady starších lodí mohou zkrátka vyjít hodně draze, a ne každý je schopen je odhalit. Řešení to však má.

Nabízíme vám:

  • vyhledání vhodné lodi
  • ověření historie lodi
  • technická kontrola lodi a zkušební plavba
  • vyjednání slevy a administrace prodeje
  • sjednání kotviště a převoz lodi

 

Vyhledání vhodné lodi

Výběr vhodné lodi pro vás nemusí představovat hodiny a dny strávené na internetu vyhledáváním inzerátů a objížděním půlky světa. Víme, kde se vyplatí lodě kupovat, a máme i kontakty na léty ověřené zahraniční prodejce. Společně probereme, jaký typ lodi odpovídá vaší představě, a ten pro vás budeme následně vyhledávat. Vybrané lodě předběžně telefonicky prověříme a jejich přehled vám zašleme společně s naším komentářem a doporučeným pořadím. Součástí může být i předběžná kalkulace převozu lodi na konkrétní kotviště.

 

Ověření historie lodi

Velmi důležité je zjistit, kolik měla loď doposud vlastníků a jakým způsobem byla využívána. Ideální je koupě lodi od soukromého, nejlépe prvního vlastníka, který ji využíval jen ke svým soukromým účelům, o loď se dobře staral a dodržoval veškeré předepsané servisní prohlídky a úkony. Mnohem více problémů se může objevit u lodi, která byla využívána jako charterová, tedy týden co týden pronajímaná někomu jinému. Tyto lodě jednak nebývají tolik zachovalé, ale především je u nich vyšší pravděpodobnost toho, že nebyly ideálně servisované. Takové lodě již bývají kupované s tím, že se budou 5 let pronajímat při co nejmenších nákladech, za účelem co největšího zisku, a následně se prodají. My se pokusíme všechny tyto informaci zjistit a prověřit.

 

Technická kontrola lodi a zkušební plavba

První osobní prohlídku lodi můžeme provést sami, nebo společně s vámi – to záleží jen na vás. Každý kupující si je určitě schopen všimnout různých poškození na palubě či v kajutách. Ty však nebývají tím, co by představovalo nákladné investice do oprav. Náš servisní technik se proto zaměřuje především na technický stav lodi – kontroluje stav pohonných jednotek, Z-nohou, elektroinstalace, funkčnost přístrojů a vybavení lodi, ale také stav trupu. Součástí je tedy i vytažení lodi z vody a pečlivá kontrola všech částí lodi nacházejících se pod bodem ponoru. Kontroluje se stav Z-nohou, vrtulí, trimů, předních propelerů a zejména trupu, zda nebyl poškozen a neodborně opraven. Následuje zkušební plavba, při které se ověřuje výkon pohonných jednotek, funkce všech ovládacích prvků a elektronického vybavení lodi. Všechny nalezené závady sepíšeme a vyčíslíme vám předpokládanou cenu opravy.

 

Vyjednání slevy a administrace prodeje

Pokud budete mít o loď zájem, použijeme seznam závad při vyjednávání s prodávajícím o ceně. Následně zajistíme veškerou administraci spojenou s koupí lodě. Postaráme se o doklady k převozu lodi i o doklady potřebné k přihlášení lodě na novém místě.

 

Sjednání kotviště a převoz lodi

Pokud nehodláte loď provozovat přímo tam, kde ji zakoupíte, postaráme se o její převoz do cílové destinace a pomůžeme vám i se zajištěním vhodného kotviště. Případné závady doporučujeme odstranit předtím, než se loď opět spustí do vody. Jednak tím předejdete případnému většímu poškození, a navíc ušetříte náklady za jedno vytažení a spuštění lodi.

 

Pokud se rozhodnete ke koupi lodi přizvat odborníka, určitě se vám to vyplatí. Z praxe víme, že prodejci poznají, že si kupující přivzal kvalifikovanou osobu, a tak obvykle sdělí více, než by řekli samotnému nezkušenému kupujícímu. Vědí totiž, že profesionál na veškeré zásadní závady stejně přijde. Absolvovali jsme již desítky nákupů lodí a víme proto, jakou formou se na co zeptat, abychom poznali, nakolik je prodávající seriózní.

 

Pokud se přesto rozhodnete pro koupi lodi na vlastní pěst, dáme vám několik rad.

Počítejte s tím, že čím je loď starší, tím více problémů s ní může být.

Obzvláště rizikový je nákup lodi v Chorvatsku, Řecku, Turecku či Francii – místním zvykem je vydávat loď za bezchybnou, i když má celou řadu skrytých a často i závažných vad.

Je potřeba si uvědomit, že mnohem nebezpečnější, než vada samotná, je to, že o ní nevíte. Závada se může projevit v tu nejméně vhodnou dobu, což může v nejhorším vést i k ohrožení lidských životů!

 

Máte zájem o naše služby? Zavolejte nám nebo využijte náš kontaktní formulář.